שידורים חיים
הצוללת החמישית של ישראל הצוללת מספר חמש. צילום: דובר צה"ל
חדשות לע"מ

הצוללת החמישית של ישראל

12 ינואר 2016

3 שבועות אחרי שיצאה מגרמניה הגיעה הצוללת המתקדמת אח"י רהב לחופי חיפה, והצטרפה לחיל הים בטקס חגיגי: "מכונת המלחמה המשוכללת ביותר"

ברוכים הצוללים. בטקס רשמי, שלושה שבועות לאחר שהפליגה מגרמניה, התקבלה היום (ג') הצוללת החמישית של חיל הים – אח"י רהב, בבסיס החיל בחיפה.

בטקס בו לקחו חלק רה"מ בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ומפקד חיל הים רם רוטברג, נכנסה הצוללת נכנסה למעגן הבסיס לצד הלוחמים שעתידים לשרת בה.

הצוללת המתקדמת, מסוג דולפין הינה בעלת יכולת לפעול בחשאיות ולאורך זמן במעמקי הים, באמצעות מנועים מתקדמים המאפשרים לה שהות מתחת למים ללא צורך בעלייה לקו המים כדי להכניס אוויר. בתקופה הקרובה יותקנו על הצוללת מערכות מתקדמות תוצרת ישראל, והיא תצטרף לצוללת אח"י תנין, גם היא מסוג דולפין, שהגיעה לפני כשנה מגרמניה וכבר נמצאת בלב העשייה הביטחונית במעמקי הים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין במהלך הטקס כי "מעל לכל, צי הצוללות שלנו משמש להרתעת האויבים ששואפים להשמידנו. הם לא ישיגו את מבוקשם. הם צריכים לדעת שישראל מסוגלת לפגוע בעוצמה רבה מאוד בכל מי שמנסה לפגוע בה".

"אזרחי ישראל צריכים לדעת שישראל היא מדינה חזקה מאוד אנו עושים ונעשה הכל כדי להגן עליכם, בכל מקום ובכל זירה. בעולם הקינטי, ובעולם הקיברנטי - במערך הסייבר שאנחנו בונים. באוויר ומעל האוויר – בחלל. בקרקע, ומתחת לקרקע מול איום המנהרות. ובים, ומתחת לים – עם צי הצוללות" הוסיף נתניהו.

על אח"י יהב אמר נתניהו כי "תוסיף עוצמה משמעותית לכוחנו ותתרום רבות להגנת ביטחוננו" והוסיף כי "היעד שמנחה אותנו, אותי, את שר הביטחון, הרמטכ"ל, מפקד חיל הים, הוא להשיג עליונות בכל זירה. לצורך כך אנו דואגים לצייד אתכם, לוחמים ומפקדים, במיטב הכלים והטכנולוגיות, והצוללת הכבירה הזאת כאן, אח"י רהב, ממחישה זאת".

נתניהו הודה לממשלת גרמניה, לקנצלרית מרקל ולנשיא גאוק, על תרומתם הגדולה לביצור הכוח הימי של ישראל, והילל את החיילים שעל הצוללת "הדלק המיוחד זה רוח האדם - רוח צוות של לוחמים איכותיים, חדורי שליחות, אוהבי המדינה, שנחושים להגן על מדינת היהודים ממעמקים – זוהי הציונות בהתגלמותה".

נשיא המדינה פנה אל צוות הצוללת, אותו פגש בעיר קיל שבגרמניה לפני מספר חודשים כשהכינו את אח"י רה"ב לקראת מסעה לישראל: "בנכר, בקיל, ראיתי את גודל המחויבות שלכם, את האחריות, את המקצוענות. את הנחישות ואת אחוות הלוחמים".

"סיפרתם לי אז שהמושג 'שלי' לא קיים בצוללת. הכול 'שלנו'. ראיתי איך אתם עובדים בתיאום, כגוף אחד. עכשיו אני שמח לומר לכם, ברוכים השבים לישראל. כמה טוב שבאתם הביתה. חיכינו לכם, והתגעגענו אליכם הוסיף ריבלין.

"אל צי זרוע הים מצטרפת היום אח"י רהב. 68 מטר, 2,100 טון של תחכום עצמה וחדשנות. ללא כל ספק, אח"י רהב היא מכונת המלחמה האימתנית, המשוכללת המורכבת והיקרה ביותר שיש היום בידי צבא ההגנה לישראל" הוסיף ריבלין וציין כי מכונת המלחמה לבדה לא תוכל להכריע את המערכה: "הצוות בצוללת- הוא מהווה את היתרון האיכותי האמתי שלנו הצוות בצוללת הוא ינצח. היתרון של זרוע הים של ישראל איננו רק בטכנולוגיה. הוא קודם כל באנשים".