שידורים חיים
"העיתונאים כיום הם בגדר העגלות בעידן המכוניות המהירות" (התקשורת לאן? צילום: איתן אלחדז)
חדשות לע"מ

"העיתונאים כיום הם בגדר העגלות בעידן המכוניות המהירות"

10 מרץ 2016

במסגרת יום עיון מיוחד של לע"מ, בהשתתפות בכירים במפת התקשורת הישראלית, דנו הנוכחים בהתנהלות התקשורת הממוסדת בעידן הווטסאפ ובדרכי התמודדות עם סימפטומים שליליים

לשכת העיתונות הממשלתית ערכה היום (ה') בת"א יום עיון תחת הכותרת "עידן ה - WHATSAPP מדרון חלקלק לתקשורת?".

יום העיון התקיים על רקע ההבנה שתוכנות המסרים המיידים נמצאות כאן כדי להישאר, ואף תתפתחנה בעתיד, ובמטרה לשרטט כיוון ראשוני לנתיב בו לצד הרצון לפרסם הכל ומיד, ניתן מקום גם לאחריות העיתונאית כלפי הפרט והכלל, במיוחד על רקע גל הטרור הנוכחי.

undefined               פאנל המומחים (צילום: איתן אלחדז)

בפתח יום העיון נשא מנהל לשכת העיתונות, ניצן חן דברי ברכה והתייחס לכך שכמו כולם, גם אותם בני משפחה של נפגעי פיגועים או לחימה, "רק נכנסו להתעדכן" ועולמם חרב כאשר הודעת הווטסאפ החליפה את הנקישה בדלת של קצין העיר.

ניצן הוסיף כי לחשיפה הישירה הזאת השלכות טראומטיות לא רק על קרובי הנפגעים, אלא כפי שמוכיחים מחקרים רבים, גם על כלל הציבור, כאשר גם מי שרוצה להמנע מקבל מנה גדושה של "פורנוגרפיה של אלימות" באמצעות כלי התקשורת הממוסדים, שגבולותיהם נפרצו תחת הכותרת "רץ בווטסאפ, כולם כבר ראו".

בהמשך התייחס רון קרניאלי, סגן הצנזורית הראשית לפניית הצנזורה לאחרונה לבעלי בלוגים מובילים ודפי פייסבוק פופולאריים כי עליהם להעביר לאישורה ידיעות בעלות אופי ביטחוני.

קרניאלי ציין כי האויב עוסק רבות באיסוף מודיעין בעולם החדש של פרסומי הרשת, שיש בהם כדי להזיק לביטחון המדינה, וכי פניית הצנזורה הייתה אל מי שהגדיר עצמו כאתר חדשות, תוך הצבעה על שורה של נושאים, מתוך מטרה אחת - למנוע פרסומים שיש בהם וודאות קרובה בפגיעה לביטחון המדינה.

במסגרת ההרצאה המרכזית של היום, אותה נשא הכתב הפוליטי של חדשות ערוץ 2 , עמית סגל, ציין העיתונאי הבכיר כי הווטסאפ הינו כלי התקשורת החזק בישראל, וכי העיתונאים כיום הם בגדר העגלות בעידן המכוניות המהירות, והם לעולם לא יכולים להתחרות עם הציבור שהפך למסקר לכל דבר.

undefined               "כבר לא שולחים צלמים לתיעוד זירות פיגוע"

לדוגמה הביא סגל את העובדה שצוותי טלוויזיה כבר לא נשלחים לצלם זירת פיגוע בתקווה לתפוס חלק מההתרחשות, אלא רק בכדי לצלם את הכתב שנמצא בשטח, מכיוון שהתיעוד המשמעותי נעשה ממש עם ההתרחשות מצד הציבור שנמצא בכל מקום.

בהמשך התקיים פאנל מומחים, אותו הנחתה כתבת המשפט של הערוץ הראשון, תמר אלמוג. פרופסור קרין נהון, מומחית לפוליטיקה של המידע, ציינה בפאנל: עידן הניו מדיה מביא עימו אמנם פגיעה במוקדי הכוח המסורתיים בתקשורת אך מוליד רבים אחרים נוכח כך שהציבור עצמו הופך לגורם מתווך, והצביע על כך ש-80 אחוזים מהצעירים משתמשים בווטסאפ ו-70 אחוזים מהמבוגרים.

נהון הוסיפה כי היא סבורה שהסדרה אישית של כלי התקשורת החדשים שאינם נמנים על כלי התקשורת הממוסדים המסורתיים, בכל הנוגע לכללי פרסום, טובה משמעותית מהסדרה חקיקתית או מדינית.

ערן טיפרנבון, העורך הראשי של אתר החדשות ynet  ציין כי כלי התקשורת המוסדרים פועלים כיום בין הפטיש לסדן, מצד אחד הם מחויבים לעבוד לפי החוק ולא לעבור על צווי איסור פרסום, ומצד שני מתחריהם כאתרי אינטרנט בלתי פורמלים שאינם מחויבים לצנזורה, הרבה יותר מהירים מהם בשל כך ויוצאים עם פרסומים מוקדמים יותר.

טיפרנבון הסביר כי ynet מתמודדים בכל יום עם המציאות החדשה שנוצרה, ובכל יום הם משתדלים להיות מהירים יותר, וכי זהו גם הפתרון הכללי, להתמודד כל יום עם ההתפתחויות החדשות של הטכנולוגיה. ברוח זאת ציין טיפרנבון כי נוכח זרימת ה מידע המוגברת קל הרבה יותר ליפול ולטעות בפרסומים.

מנהלת אתר רוטר, רעות ברק הסבירה כי אופי הפעילות של האתר הוא של במה לכותבים שונים מקרב הציבור הרחב להעלות ידיעות חדשותיות שלעיתים מתבררים כאירועים של ממש ולעיתים כאי הבנה או מה שנחשד כאירוע והתבדה.

undefined                 (צילום: איתן אלחדז)

כך ציינה ברק כי אין מתפקידו של רוטר, בשונה מאתרי החדשות הממוסדים, לבחון ולבדוק כל בדיל מידע, אלא הוא מהווה במה ראשונית להפצה ובירור, תוך שמירה על עקרונות שנועדו למנוע פגיעה בפרט.

גל אילן, ראש תחום תאום ממשלתי במדיה החדשה, מערך ההסברה הלאומי, הצביע על כך שלמרות ריבוי אמצעי התקשורת והמדיה החדשה, עדיין ישנו מידע רב שלא מגיע לציבור למרות שהוא מופץ מצד גופי הממשל. כך ציין אילן כי מיזם אותו הוא מוביל, צפוי לרכז את כלל המידעים ממשרדי הממשלה והרשויות ולהגיע ללא מתווכים לציבור הרחב. 

דובר משטרת מחוז ירושלים, אסי אהרוני, ציין במהלך הפאנל כי הוא לעיתים לומד על פיגוע מקבוצות הווטסאפ עוד קודם לדיווח שהוא מקבל ממוקד המשטרה. אהרוני הוסיף וציין כי אתגרי הדוברות במשטרה מתעצמים מיום ליום וכי המשטרה בעצמה הקימה יחידת תיעוד על מנת להתמודד עם אתגרים אלה.

יום העיון שהתקיים במלון רמדה רנסנס בהשתתפות אנשי הסגל הבכיר בשירות המדינה, עיתונאים, דוברים ואנשי ניו מדיה, עתיד לשמש בסיס לגיבוש אמנה שתכלול כללים מנחים ומוסכמים על כלי התקשורת, בעת שידור חומרים קשים המועברים ללא כל פיקוח.