שידורים חיים
הסוף לחלוקת שקיות ניילון בחינם - חוק השקיות אושר בכנסת צילום: מתוך אוסף התצלומים הלאומי
חדשות לע"מ

הסוף לחלוקת שקיות ניילון בחינם - חוק השקיות אושר בכנסת

29 מרץ 2016

מליאת הכנסת אישרה אמש (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את חוק השקיות, שבמסגרתו, החל מינואר 2017, תופסק חלוקת שקיות בחינם ברשתות השיווק הגדולות וכל שקית תעלה 10 אגורות.

 מטרת החוק היא לצמצם את השימוש בשקיות ובכך להפחית את כמות הפסולת. הישראלים צורכים יותר מ-2.2 מיליארד שקיות מזהמות בשנה

בתגובה לאישור החוק, אמר השר להגנת הסביבה, אבי גבאי: "אנחנו עושים היום צעד חשוב לשמירה על הסביבה, ובלי להכביד על יוקר המחייה. לאחר שנים של דיונים – אני שמח שהצלחנו להעביר את החוק במושב הנוכחי של הכנסת בתמיכת ועדת הפנים של הכנסת"

על פי החוק, תיפסק לחלוטין חלוקה של שקיות נשיאה חד-פעמיות "דקות", שעוביין פחות מ-20 מיקרון.  בנוסף, רשתות השיווק הגדולות לא יורשו לחלק בחינם שקיות נשיאה חד פעמית שעובין 21 מיקרון או יותר ויגבו עבור כל שקית סכום שאינו נמוך מעשר אגורות. 

המחיר שיגבו רשתות השיווק עבור השקיות יועבר במלואו לקרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה וישמש את המשרד לפרויקטים לצמצום זיהום האוויר ברחבי הארץ ולהסברה על החוק החדש. 

בתוך שנה ורבעון ייקבעו יעדים לחוק במטרה לעקוב אחר יישומו. כמו כן, קיימת אפשרות לשר להרחיב את החוק לכלל בתי העסק ולהעלות את מחיר השקית לצרכנים.

כיום מוציאות רשתות השיווק יותר מ-88 מיליון שקלים בכל שנה על חלוקת שקיות הנשיאה (המכונות גם "שקיות גופייה") וסכום זה מגולגל אל הצרכן באמצעות מחירי המוצרים. המהלך שמקדם המשרד להגנת הסביבה יוביל לשינוי המצב כך שכל אדם ישא בעלויות לפי היקף הצריכה שלו.

לפי סקרים שערך המשרד, יותר מ-70% מהציבור תומכים בהפסקת חלוקת שקיות הפלסטיק בחינם. ישראלי ממוצע צורך כ-275 שקיות פלסטיק בשנה וסך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות בשנה. חלק גדול מהשקיות מביאות לפגיעה בשטחים הפתוחים ולזיהום המרחב העירוני, שמורות טבע, חופי הים והים עצמו.