שידורים חיים
הנחיות סערה (1) נחל דרגה, 2008. מתוך אוסף התצלומים הלאומי, לע"מ
חדשות לע"מ

הנחיות סערה (1)

25 ינואר 2016

נוכח מזג האוויר הסוער מומלץ להימנע מנסיעות לא חיוניות באזורים הסוערים, לקשור פריטים העלולים לעוף ברוח, ולהישמר מתנורים בעלי גוף חימום לוהט. המשטרה מתגברת כוחות ואת מוקד המידע הארצי

על רקע מזג האוויר הקיצוני בכל רחבי הארץ, הפיץ המשרד לביטחון פנים את הנחיות משטרת ישראל והרשות הארצית לכבאות והצלה להתנהגות בטוחה ואחראית.

נוכח השלגים שכבר ירדו ואלה הצפויים לרדת, במקומות רבים קיימת סכנת החלקה בכבישים ויש לנהוג במשנה זהירות. מומלץ להקפיד להימנע מנסיעות לא חיוניות ולהקפיד על נסיעה זהירה ובהתאם לתנאי הדרך.

משטרת ישראל תבצע חסימות צירים בהתאם לצורך ובמקרים של שלג כבד, הצפות ושיטפונות, מוקד אגף התנועה של המשטרה יזרים כל העת הודעות לתקשורת על חסימות כבישים והמלצה לנוע בדרכים חלופיות בטוחות. לפיכך מומלץ לציבור להיות קשובים לאמצעי התקשורת ולהישמע להנחיות השוטרים.

מוקד החירום המשטרתי - מוקד 100 וכן מוקד המידע הארצי של משטרת ישראל – מוקד 110, אליו ניתן לפנות בכל שאלה, יתוגברו על מנת לתת מענה מהיר לציבור, לצד עיבוי משמרות השוטרים והגברת הכוננות של יחידות המתנדבים המשטרתיות העוסקות בחילוץ.

ההיערכות המיוחדת תכלול בנוסף פריסת כוחות מוגברת בצירי התנועה ובפנים הערים, בהתאם להערכות מצב הנערכות כל העת בשיתוף הגורמים הרלוונטיים ובהם: רשויות מקומיות, מערך כבאות והצלה, מד"א, חברת חשמל ועוד.

לצד אלה, המשטרה קוראת לציבור הנהגים לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים בהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה. בנוסף, יש להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להדליק אורות, להימנע מעצירות פתע ולעצור רק בתחנות ריענון מוסדרות ולא בשולי הכביש.

הרשות הארצית לכבאות והצלה מציינת כי אין להעמיס מספר רב של מכשירי חשמל על שקע בודד מחשש לעומס יתר, וכי על משתמשים בסדין חשמלי לחימום המיטה, יש לנהוג על פי הוראות היצרן, לוודא שאין קיפולים בסדין לפני החיבור לחשמל ולנתק את הסדין משקע החשמל לפני השינה מחשש לקצר ושריפה.

עוד קוראים בראשות, להרחיק תנורי חימום מכל רהיט או אמצעי העלול להתלקח כתוצאה מחימום יתר, לא להשאיר תנורי ספירלה או כל תנור בעל גוף חימום לוהט ללא השגחת מבוגר, וכן מדגישה הרשות כי חל איסור מוחלט לישון בזמן שהם דולקים.

עוד מומלץ לחזק ולקשור סככות, פרגולות, אנטנות, דודי שמש וכל פריט העלול לעוף ברוח ולנקות פתחי ניקוז במרזבי הגגות.

בכל מקרה של כבלי חשמל רופפים או עצים בסכנת קריסה, הציבור מתבקש לפנות לחברת החשמל בטלפון 103 ולמוקד העירוני בהתאמה.