שידורים חיים
החמרת אזהרת המסע לתורכיה ארונות הנרצחים בדרכם ארצה (צילום: דובר צה"ל)
חדשות לע"מ

החמרת אזהרת המסע לתורכיה

20 מרץ 2016

עקב החמרה בהיקף הפיגועים בתורכיה ובמרכזם הפיגוע אמש בו נרצחו שלושה ישראלים ומחשש לפיגועים נוספים, ממליץ המטה ללוחמה בטרור להימנע מביקור בתורכיה

בהמשך להערכת מצב שהתקיימה אמש בעקבות הפיגוע באיסטנבול אתמול בו נרצחו שלושה ישראלים ונפצעו מספר ישראלים נוספים, הודיע היום (א') המטה ללוחמה בטרור כי עקב גידול בהיקף הפיגועים בתורכיה במוקדי תיירות ובאזורים הומי אדם, על החמרת אזהרת המסע למדינה וממליץ להימנע מביקור בה.

באזהרת המסע המעודכנת צוין כי ההחמרה באה לידי ביטוי בהיקף פיגועי הטרור המשמעותי בחודשים האחרונים, בדגש על פיגועי התאבדות מצד המחתרת הכורדית וגורמי המדינה האסלאמית, ברחבי המדינה, בייחוד באיסטנבול ואנקרה.

"הפיגוע הקטלני במרכז איסטנבול, ביום שבת, בו נפגעה קבוצת תיירים ישראלים, שב וממחיש את האיום לפגיעה ביעדי תיירות בזירה התורכית" לשון ההודעה שבסיכומה צוין על העלאת דרגת אזהרת המסע מרמה 4 (איום פוטנציאלי מתמשך) לרמה 3 (איום קונקרטי בסיסי).

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו לפיגוע ואמר כי הוא "מבקש לשלוח תנחומים למשפחות הנרצחים בטורקיה ולאחל החלמה לפצועים". נתניהו שיבח את אנשי משרד החוץ על עבודתם המסורה והמקצועית, הן באיסטנבול והן בירושלים.

"הטרור זורע מוות והרס ברחבי העולם. ישראל עומדת בחזית המאבק נגד הטרור העולמי. המאבק הזה הוא קודם כל צבאי, אבל לא פחות מכך הוא מוסרי. נקודת המפתח למאבק המוסרי בטרור היא להבהיר שהטרור, רצח חפים מפשע, אין לו שום הצדקה בשום מקום – לא באיסטנבול, לא בחוף השנהב וגם לא בירושלים. מי שלא מגנה טרור, תומך בטרור" סיכם נתניהו. 

בפיגוע הטרור הרצחני אמש במרכז איסטנבול נהרגו הישראלים שמחה דמרי, יונתן שור ואברהם גולדמן, ששהו במקום במסגרת טיול מאורגן, שעה שמחבל מתאבד פוצץ עצמו בקרבתם. מטוס צה"ל צפוי לנחות היום בישראל עם גופות הנרצחים וחמישה פצועים נוספים.