שידורים חיים
הושלמו הניסויים בשרביט קסמים שכבת הגנה נוספת - שרביט קסמים. צילום: משרד הביטחון
חדשות לע"מ

הושלמו הניסויים בשרביט קסמים

21 דצמבר 2015

ניסוי מוצלח בדרום הארץ השלים את סדרת הניסויים במערכת, שתהווה החל מ-2016 חלק ממערך ההגנה הרב שכבתית על ישראל - "השמידו את המטרה כמתוכנן"

מנהלת 'חומה' במשרד הביטחון וה- MDA האמריקני השלימו הבוקר בהצלחה את סדרת הניסויים המסכמת במערכת היירוט 'שרביט קסמים', לקראת הכרזתה כמבצעית בשנה הבאה, כך הודיע היום (ב') משרד הביטחון.

הניסוי בוצע בהובלת חברת רפאל ניסויים בדרום הארץ, לקראת מסירתה לחיל האוויר, ובמסגרת סדרת הניסויים נבחנו היכולות והביצועים של כלל מערכת היירוט, שנחשבת למערכת חדשנית ומהפכנית במשפחת המיירטים בעולם.

'שרביט קסמים', שתהווה חלק ממערך ההגנה הרב שכבתית שמפתח משרד הביטחון, תאפשר יחד עם המרכיבים הקיימים של מערך ההגנה מפני טילים של ישראל, להתמודד ביעילות רבה יותר עם האיומים על מדינת ישראל.

בניסויים נבחנה יכולת המערכת במספר תרחישים, אשר מדמים את האיומים שעמן מתוכננת המערכת להתמודד. במהלכם שוגרו טילי מטרה, אשר נתגלו על ידי מכ"ם ה-MMR. המכ"ם העביר את הנתונים אל מרכז ניהול הירי, שחישב את תכניות ההגנה נגדם. מיירטי 'שרביט קסמים' שוגרו בהצלחה, ביצעו את כל שלבי הטיסה והשמידו את המטרות כמתוכנן.

הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק "שרביט קסמים" הינה חברת רפאל, הפועלת בשיתוף חברת "Raytheon" האמריקנית. מכ"ם ה-MMR פותח ע"י אלתא- חטיבה וחברת בת של התעשייה האווירית. מערכת השליטה והבקרה "שקד זהב" מפותחת ע"י אלישרא מקבוצת אלביט מערכות.

מערכת "שרביט קסמים" נועדה להעניק שכבת הגנה נוספת מפני טילים ורקטות לטווח קצר ובינוני, בדגש על איומים מדויקים, וכן להוסיף הזדמנויות יירוט למערכת נשק ה"חץ", ובכך לאפשר עיבוי מערך ההגנה על מדינת ישראל מפני איומי הטילים והרקטות.

במשרד הביטחון מסבירים כי הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה גם כנגד איומים הצפויים בזירה