שידורים חיים
הוכרזה כלת פרס ישראל בבלשנות פרופסור דורון. באדיבות האוניברסיטה העברית
חדשות לע"מ

הוכרזה כלת פרס ישראל בבלשנות

25 ינואר 2016

פרופסור עידית דורון היא זוכת הפרס בתחום חקר הבלשנות העברית והכללית: "בקדמת המחקר הבלשני בארץ ובעולם"

שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (ד') על זכייתה של כלת פרס ישראל בתחום חקר הבלשנות העברית והכללית, פרופ' עידית דורון. השר בנט אישר את המלצת ועדת הפרס בראשותה של פרופ' מלכה חובב, ולצידה חברי הועדה פרופ' חיים כהן ופרופ' עירית מאיר.

בנט בירך את פרופסור דורון על הישגיה המצוינים, הן בתחומי הבלשנות הכללית, והן בחקר הלשון העברית הקלאסית על רבדיה, והעברית החדשה על התופעות החדשות הקשורות בה. "השפה העברית התפתחה והתחדשה מדור לדור, אך נותרה רעננה כשהייתה – ממש כמו העם שדיבר בה, העם היחיד ששמר על לשונו ותרבותו במשך אלפי שנים", אמר השר.

בנימוקי ועדת הפרס צוין כי פרופ' עידית דורון "היא חוקרת הנמצאת בקדמת המחקר הבלשני בארץ ובעולם הן בתחום הבלשנות הכללית והפורמאלית והן בתחום הבלשנות העברית והשפות השמיות".

עוד ציינה הוועדה כי מחקריה של דורון "עוסקים במנעד רחב של תופעות לשוניות ובמגוון רב של שפות. במחקריה פורצי הדרך גילתה תופעות חדשות הן בעברית הדבורה היום והן בעברית הקלאסית על רבדיה. תובנות ממחקרים אלה מהוות תשתית למחקרים בשפות רבות הנחקרות בקהילה המדעית הבינלאומית".

"בשנים האחרונות פנתה להבנת תהליכים שהשפיעו על התהוות העברית החדשה ובתחום זה היא מראה כיצד זו התפתחה התפתחות טבעית מרבדיה הקודמים של השפה בשילוב עם השפעת רב הלשוניות של דובריה" ציינה הוועדה.