שידורים חיים
הובא למנוחות הנשיא החמישי, יצחק נבון צילום: קובי גדעון, לע"מ
חדשות לע"מ

הובא למנוחות הנשיא החמישי, יצחק נבון

08 נובמבר 2015

מנהיגים, משפחה וחברים ליוו את הנשיא החמישי למנוחות: "הטביע את חותמו על המדינה שלנו" ספד ראש הממשלה לנבון,
וכינה אותו "אציל ישראלי". הנשיא ריבלין תאר את ימי כהונתו והוסיף "אבנים רבות הנחת, אבני יסוד אבני בנין"


יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל, שנפטר ביום שישי כשהוא בן 94, הובא היום (א') למנוחות בחלקת גדולי האומה, בהר הרצל בירושלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לנבון ואמר כי היה "אבן חן שעיטרה את בירתנו ירושלים. מראשית ימיו עד אחריתם, לאורך תשעה עשורים וחצי, ירושלים הרעידה את מיתרי נפשו. אבותיו נחשפו אליה מסוף מערב, כשישבו על אדמת ספרד וכשגורשו ממנה. שורשיו היו נטועים בציון, לבו רגש למראה ירושלים, לב האומה, שמחדשת את ימי תפארתה".

נתניהו הוסיף והזכיר כי נבון השתתף במערכה להקמת המדינה, ולאחר הכרזת העצמאות סייע לראש הממשלה דוד בן גוריון, ובהמשך לראש הממשלה משה שרת. "נבון ראה בבן גוריון לא רק את האדריכל להקמת המדינה אלא גם את מורהו הרוחני.

"יצחק נבון ידע את סוד ההתמדה והעקביות, הבסיס לקיומנו, כך האמין, הוא קודם כל ביחסים בינינו לבין עצמנו, אחדות פנימית וערבות הדדית. ועל כן פעל בכל חייו, אבל בייחוד כנשיא, לבטל מחיצות בין כל חלקי האומה, בין שבטי ישראל, בין יהודים ולא יהודים" הוסיף ראש הממשלה.

נתניהו הוסיף וציין כי נבון היה חד כתער ומאיר פנים, שנון מאוד, אבל מקרב לבבות, וכי הוא שילב אצילות ועממיות כלפי פנים וניסיון מדיני ודיפלומטי עשיר כלפי חוץ. "שמעתי, נדמה לי, שמישהו דיבר עליו כעל לורד אנגלי, אבל לי הוא דווקא הזכיר מושג שלמדתי מאבי: "הידלגו" – אציל ספרדי. מהאצילים הספרדיים בחצרות המלוכה שהיו חכמי לב, חכמי מעש, בעלי חום אנושי, הבנת העולם ושליטה עצמית מופתית. "הידלגו" ישראלי" סיכם ראש הממשלה.

בסיום כתב נתניהו כי נבון כתב באוטוביוגרפיה שלו, אותה פרסם בשנה האחרונה, כי "אור לגויים אינה מליצה, היינו דוגמה ומופת לעם שקם מן החורבות והצמיח מדינה לתפארת. בכוחנו ובידינו לחזור ולמלא את מקומנו ההיסטורי כעם שהטביע את חותמו על התרבות האנושית".

"הנשיא החמישי יצחק נבון הטביע את חותמו על התרבות שלנו, הטביע את חותמו על המדינה שלנו. נזכור אותו באהבה גדולה ונדע כי על אף שניתק פתיל חייו, אורו, בעזרת ה', לא יכבה. יהי זכרו ברוך" סיכם ראש הממשלה.

"הנשיא החמישי יצחק נבון הטביע את חותמו על התרבות שלנו, הטביע את חותמו על המדינה שלנו. נזכור אותו באהבה גדולה ונדע כי על אף שניתק פתיל חייו, אורו, בעזרת ה', לא יכבה. יהי זכרו ברוך" סיכם ראש הממשלה.

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, סיפר בהספדו כי רק לפני מספר חודשים ישב עם נבון וחברים משותפים, במרכז העולמי למורשת יהודי צפון אפריקה בירושלים: "יחד עם אוהביך הרבים חגגנו איתך את האסיף של חייך. יחד איתך, צעדנו בבוסתן קסום, בוסתן ספרדי, ירושלמי, שורשי. יחד איתך, קטפנו פירות, אספנו הגיגים ומחשבות, סיפרנו ושמענו סיפורים מהביוגרפיה הייחודית שלך, מתולדות חייך".

"אל משכן נשיאי ישראל הגעת כנשיא, ויצאת ממנו היום כנשיא. משכן נשיאי ישראל כיבד אותך והתכבד בך. העריך אותך והוערך על ידיך" ציין ריבלין והתייחס גם לכהונתו של נבון כנשיא המדינה. "כשהתמנית לנשיא- לא המתנת. תחילה יצאת לבקר את רבקה גובר ז"ל, "אם הבנים", ששכלה את שני בניה במלחמת השחרור, ולימים אף צעדת אחרי ארונה שלה".

"אחר כך נסעת לרומם את לב יישובי הצפון, שהיו נתונים תחת מטר קטיושות. בלילה, כך מספרות האגדות, ישנת בביתו של אחד התושבים. לא חשת שולי, לא חשת נקלה, לא חשת בזוי. לא התכבדת בקלון חברך. 'אני  נושא עמי חוויות אין קץ מהמגע הקרוב עם העם על כל שכבותיו'. כך אמרת, כזה היית. זו הייתה אמירת ה'הנני' הטבועה בך. אישיותך הייחודית, האופן שבו  הרחבת, פרצת ואתגרת, את תפקיד הנשיאות ואת מוסד הנשיא, היו ויהיו, עבור נשיאי ישראל, בעבר, בהווה ובעתיד, אתגר, קריאת כיוון ומקור לדוגמא אישית".

"את עשרות השנים בהם היית במוקד העשייה הציבורית, החברתית  והפוליטית  במדינת ישראל סיכמת בצניעות רבה. 'אני מקווה' כך אמרת, 'שבתפקידיי הציבוריים הנחתי אבן קטנה בבניין הארץ הזאת, בעיצוב אחדותה ודמותה, ומילאתי את תפקידי באמונה ובנאמנות כיאה  לשליח ציבור'. לא אבן אחת הנחת יצחק, אבנים רבות הנחת, אבני יסוד אבני בנין" סיכם הנשיא.