שידורים חיים
ההאקתון החברתי הראשון מגיע לתל אביב- יפו בבניין העירייה צילום: אור ביגר
חדשות לע"מ

ההאקתון החברתי הראשון מגיע לתל אביב- יפו בבניין העירייה

29 נובמבר 2016

ההאקתון החברתי הראשון מגיע לתל אביב- יפו בבניין העירייה.

בסוף השבוע הקרוב (1-2.12) יתקיים ההאקתון במסגרתו, יתכנסו כ-120 בני נוער מכל רחבי העיר ובמרתון של כ- 24 שעות יעבדו במרץ על מציאת פתרונות והזנקת תכניות חברתיות עבור הנוער והקהילה בעיר.

מטרת האירוע להקנות כלים יזמיים מעשיים לבני הנוער שלוקחים אחריות ורוצים לשפר ולתקן את הסביבה העירונית הקרובה להם, ובכך, לחולל שינוי בעיר כולה. הקבוצות יעבדו במהלך היום והלילה בחדרי ישיבות בבניין העירייה ויתמודדו עם הבעיות והאתגרים שעלו מהקהילה ומבני הנוער עצמם. נושאים אלו יחקרו על ידי בני הנוער טרם האירוע עצמו, במפגשים מקדימים במרכזי הנוער השכונתיים (מנ"ש). הרעיונות המובילים יזכו לפרס להתנעת המיזם.

בתחילת ההאקאתון, יברכו את בני הנוער ראש העירייה, רון חולדאי ומנכ"ל העירייה, מנחם לייבה. במהלכו, ילוו את קבוצות הפיתוח הצעירות מנטורים מקצועיים מספקטרום מקצועי רחב כגון- המגזר הציבורי, העסקי, החברתי והיזמי. מטרת המנטורים לדאוג לכך שכל בני הנוער יחשפו למגוון רב ככל הניתן של אנשי מקצוע, בעלי דעה וצעירים משכונות אחרות ודעות מגוונות. בנוסף, יתקיימו הרצאות אשר מעצימות את מקומו ואחריותו של הנוער ביצירה של שינוי לטובה בעולם. ביניהן: הרצאתו של ירון יעקובס, מייסד תכנית "אחריות לישראל 2048" על המושג "אחריות ציבורית" בהקשר של התוכנית "אחריות עירונית". כמו כן, תתקיים הרצאתו של דן בלטר, סמנכ"ל סטארטאו, 'חייו של יזם', בה יתאר את דרכו כיזם צעיר מימי נעוריו בפריפריה ועד להקמת החברה הראשונה שלו. לצד כל אלו, תתקיים תחרות סלוגנים חברתיים, כאשר הסלוגן הנבחר יואר על גבי בניין העירייה במהלך הערב.

האירוע הוא חלק מהתוכנית הרב- שנתית 'אחריות עירונית', שמתקיימת בליווי צמוד ותמיכה של סגן ראש העירייה ומחזיק תיק החינוך, אסף זמיר. במהלך התכנית בני הנוער יוזמים פרוייקטים בשיתוף עם העירייה, ליצירת שינוי משמעותי בשכונות העיר, דוגמת: שיפוץ ושדרוג מגרש הקטרגל ליד מתחם התחנה, חידוש שביל התאורה בין הקאנטרי למנ"ש בארבור, מציאת מבנה פיזי גדול יותר למנ"ש רמת ישראל- ביצרון, שיפור נושא הבטיחות בדרכים- מנ"ש לב יפו ועוד.

עיריית תל אביב-יפו פועלת בעמל רב ובמשך שנים להעצמת הנוער בעיר ומציבה את חינוך דור העתיד בראש סדר עדיפויותיה. פירות המאמץ הזה ניכרים בכל פרמטר אפשרי: בהישגים העולים בהתמדה, בעלייה במספר בוגרי המערכת במוסדות האקדמיים, במספרי שיא של חניכים בתנועות הנוער, במספר התלמידים העוסקים בהתנדבות קהילתית ועוד. במערכת החינוך העירונית, הפורמלית והבלתי פורמלית, מושקעים משאבים רבים בפיתוח תשתיות המותאמות לצרכים השונים של בני הנוער בעיר. זאת במטרה לאפשר לכל נער ונערה הגשמה עצמית מיטבית בתחומי החינוך וההשכלה, בסטנדרטים מובילים ברמה הארצית והבינלאומית. מתוך ראייה המקדמת את העשייה בתחומי חינוך, תרבות ופנאי, המכבדת את ההיסטוריה של העיר ואת מורשתה ומאתגרת צמיחה תרבותית ופיתוח תחומי העניין האישיים של באי מערכת החינוך העירונית.

האירוע נערך ביוזמת עיריית תל אביב יפו בשיתוף תנועת "אחריות לישראל 2048", STARTAU מרכז היזמות של אוניברסיטת ת"א וחברת Gr8Minds להפקת אירועי חדשנות.