שידורים חיים
ד"ר אביחי מנדלבליט נכנס לתפקיד היועמ"ש צילום: חיים צח, לע"מ
חדשות לע"מ

ד"ר אביחי מנדלבליט נכנס לתפקיד היועמ"ש

01 פברואר 2016

מזכיר הממשלה והפרקליט הצבאי הראשי לשעבר החליף היום בטקס רשמי את יהודה וינשטיין: "היועמ"ש נדרש לסייע לממשלה ולרשויות המדינה למלא את תפקידן בגבולות החוק"

בטקס חגיגי במעמד נשיא מדינה, שרת המשפטים, מבקר המדינה וצמרת המשפטנים בישראל, נערך היום טקס חילופי היועץ המשפטי לממשלה, כאשר ד"ר אביחי מנדלבליט, מזכיר הממשלה היוצא ופרקליט המדינה לשעבר, החליף את עו"ד יהודה וינשטיין בתפקיד.

"היום אני עוטה על כתפיי בחרדת קודש את גלימת היועץ המשפטי לממשלה. זוהי זכות גדולה, שבצידה אחריות רבה עוד יותר. זכות לשרת את אזרחי מדינת ישראל, ואחריות לפיקדון יקר מפז – שלטון החוק במדינת ישראל" פתח מנדלבליט את דבריו שהועברו בשידור חי על ידי לשכת העיתונות הממשלתית.

בהמשך ציין היועמ"ש הטרי כי על מנת לקיים את שלטון החוק, יש לפעול ללא הרף על מנת לשמור על עצמאותו של מוסד היועץ המשפטי לממשלה. "היועץ המשפטי לממשלה איננו נתון למרותו של איש, זולת האינטרס הציבורי בקיום החוק והמשפט. יש להישמר מכל ניסיון להחליש את מעמדו".

"בתוך כך, חשוב לזכור כי שלטון החוק אין משמעו שלטונו של היועץ המשפטי. בשיטתנו הדמוקרטית, השלטון מופקד בידי נבחרי העם" הוסיף היועץ.

"כפי שהורה אותנו מורי ורבי, הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר ונשיא בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר, בדו"ח הנוגע לכהונת היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי נדרש לסייע לממשלה ולרשויות המדינה למלא את תפקידן ולממש את מדיניותן, ככל שהדבר הוא אפשרי בגבולות החוק" אמר מנדבליט.

מנדלבליט ציין את חיבתו הרבה לכדורגל וציין כי מדובר במשחק בו המפתח להצלחה הוא שיתוף פעולה קבוצתי, וכי עיקרון זה שהנחה אותה לאורך הקריירה שלו בכוונתו ליישם גם כעת: "על מנת שהמערכת הגדולה והמורכבת הזו תוכל להגשים את קידום האינטרס הציבורי וההגנה על שלטון החוק, עלינו לעבוד כצוות, מתוך תחושת שליחות, ערבות הדדית ואחריות משותפת".

היועץ היוצא, יהודה וינשטיין שהשלים 6 שנות כהונה, הודה לאנשי משרד המשפטים שליוו אותו לאורך הקדנציה. "תמיד הייתם לי מופת ליושר, הגינות ומקצועיות. הודות לכם עמדנו במשימות הקשות והמורכבות שעמדו בפנינו. הצלחתי – הצלחתכם" פתח.

"אתם נשארים ותמשיכו לשרת את שלטון החוק ותעשו זאת בדרך שעשיתם זאת עד כה - טובה ראויה ונכונה. אתם יכולים להתבונן בסיפוק ובגאווה על מעשיכם" הוסיף וינשטיין, "עמלתם יום יום על ביצור שלטון החוק. הקפדתם בזכויות האדם. לחמתם בעבור כל הערכים הטובים שעושים את המדינה הזאת לדמוקרטיה אמיתית. דמוקרטיה ששומרת על כבוד האדם וזכויות המיעוט".

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין ציין כי "כוחו של היועץ נובע מנאמנותו לחוק וקולו - הוא קולו של החוק, קולה של החוקתיות".

"המסורת המשפטית שהתקבעה בישראל, קובעת כי היועץ המשפטי הוא פרשנו המוסמך של החוק, שומר החוק, שותף בעיצובו ומופקד על ביצועו באופן ישיר. ללא יכולת של אחרים, חזק כוחם- ומשמעותי ככל שיהיה, להתערב בשקול דעתו" הוסיף הנשיא וציין כי העצמאות הזו הוענקה ליועץ בצדק.

"עצמאות התביעה, עצמאות החוק, עצמאות פרשנות החוק, הן מאושיות המבנה הדמוקרטי, והן המעניקות לדמוקרטיה את האיזונים הדרושים לה כדי להתקיים ולפרוח. מוראו של החוק, חייב להיות מוטל באופן שווה על כל איש ואישה, על עשיר ועני, על שליח ציבור ועל האזרח מן השורה" הוסיף הנשיא.

ריבלין סיכם וברך את היועץ היוצא ואת היועץ הנכנס "המצטרפים היום לרשימה מפוארת של אנשי משפט המעצבים את דמותה של מדינת ישראל כמדינת חוק וצדק, ולומר להם כלשון התפילה בימים נוראים- היה עם פיפיות שלוחי עמך, בית ישראל- "הורם- מה שיאמרו, הבינם- מה שידברו... שלא יכשלו בלשונם ולא ינקשו בשנונם״.

שרת המשפטים איילת שקד בירכה את ווינשטיין ואמרה כי "המעמד הזה מעניק לי הזדמנות להודות לך באופן אישי על העבודה המשותפת, על השיח הפורה והדיאלוג שאפשר לנו לבצר את עוצמתה של מערכת המשפט בישראל". למנדלבליט אמרה שקד כי היא "שמחה שוועדת האיתור, למרות הגורמים הרבים שניסו להסיתה מדרכה, השכילה להמליץ על יועץ ראוי ביותר, ערכי, מקצועי ועתיר הישגים. יועץ שצבר ניסיון מגוון, כסנגור, כפרקליט הצבאי הראשי וכמזכיר הממשלה, ומביא לתפקיד תבונת כפיים של איש מקצוע וחוכמת חיים של איש מעשה".

היועץ היוצא והיועץ הנכנס
היועץ היוצא והיועץ הנכנס