שידורים חיים
"דוברים ועיתונאים מסרבים להיות אויבים" צילום: תומר אביטל
חדשות לע"מ

"דוברים ועיתונאים מסרבים להיות אויבים"

16 יוני 2016 אורנה אדלברג כשר

תחת כותרת זו התקיים היום שולחן עגול שדן ביחסי עיתונאים ודוברים. היוזמה למפגש משותפת ללשכת העיתונות הממשלתית ולארגון העיתונאים.

האם רב המשותף על המפריד בין עבודת העיתונאים לבין הדוברים הממשלתיים? האם ניתן לגשר על חילוקי הדעות המקצועיים אשר לעיתים יכולים להיות לרועץ? האם כולם רוצים את "האינטרס הציבורי"? אלה הם רק מקצת הנושאים אשר עלו לדיון במהלך מפגש מיוחד בין עיתונאים החברים בארגון העיתונאים בישראל לבין דוברי משרדי הממשלה.

ד"ר ענת באלינט, אחראית חופש העיתונות ואתיקה בארגון העיתונאים, שהנחתה את הדיון, ציינה כי "הדוברים אומרים שהכל נקבע ע"י העיתונאים, בעוד שהעיתונאים אומרים שכתיבתם אינה משפיעה. כל צד מרגיש שהוא חסר כוח ויש בזה משהו מטריד".

בין המשתתפים: יו"ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ'יצקי, אביב לביא (גל"צ), ניר גונטז' (הארץ), אלירן מלכי (כלכליסט) והעיתונאי העצמאי תומר אביטל אשר ריכז את המפגש מצד העיתונאים לצד הדוברים שירה קווה ממשרד הכלכלה, פיני יצחקי ממשרד ראש הממשלה ועידית לב זרחיה מרשות המיסים.

העיתונאים העלו טענות בנוגע לזמינות הדוברים ולתוכן מתן התגובות שברובן לא רלבנטיות וניתנות רק כדי לצאת ידי חובה. עם זאת העיתונאי אביב לביא, מגיש התכנית "יהיה בסדר" בגלי צה"ל, הדגיש כי אין להכליל את כל הדוברים בקטגוריה זו ולהופכם למקשה אחת, ואולם חלק מן הדוברים מועלים בתפקידם ואינם משתפים פעולה במציאת פתרונות אשר יסייעו למצוקת האזרח. העיתונאי ניר גונטז' מעיתון הארץ גרס כי יש להגיע לאנשי המקצוע הרלוונטיים במשרדים עצמם מבלי להזדקק לדובר המשרד.

הדוברים מצידם דיברו על תכניות המציגות אג'נדה מסוימת ואינם מוכנים לשנותה גם לאחר קבלת מידע ועובדות אחרות, אשר יש בהן מידע שיכול לשנות את פני הדברים. "זכות מתן התגובה לדוברים ניתנת ע"י העיתונאים רק כדי "לסמן וי" ולציין כי קיבלו אותה", אמרה שירה קווה, דוברת משרד הכלכלה.

יואב סופר, דובר בנק ישראל, הצביע על בעיה רוחבית בדבר כותרת הנקבעת ע"י העורך, אך מנותקת מגוף הידיעה ומההקשר הכללי שלה.

"אני מאמין בדיאלוג. לכאורה מדובר באנשים הנמצאים בשני צדי המתרס אבל למעשה אין זה כך" אמר ניצן חן, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית. "בהגדרה עיתונאים ודוברים חלוקים, אבל המשותף להם היא אמינות. הם ספקי מידע אשר חייבים להיות אמינים", הוסיף חן.

בסיום המפגש הועלתה הצעה לקיים גוף בוררות משותף לדוברים ולעיתונאים, כאשר לע"מ תשמש כמשקיף, כדי לדון בתלונות ולהציף בעיות.