שידורים חיים
"גבעת התחמושת" מתחדשת צילום: אתר גבעת התחמושת וחברת "מבטים"
חדשות לע"מ

"גבעת התחמושת" מתחדשת

02 אוגוסט 2016

לקראת אירועי שנת ה-50 לשחרור ירושלים והמערכה שניטשה בעיר, השלים אתר המורשת "גבעת התחמושת" 3 שנות השקעה מקיפה בבינוי ובהתחדשות, ובכלל זה תצוגה מרהיבה של ירושלים מימי ערב המלחמה ותאורה לילית במחילות ובתעלות

בתום שלוש שנים של עבודת שיפוצים וחידוש, השלים בימים אלו אתר ההנצחה והמורשת "גבעת התחמושת" שבצפון ירושלים, תהליך מקיף של שיקום והתחדשות, וכל זאת לקראת אירועי שנת ה-50 לשחרור ירושלים והמערכה שניטשה בעיר.

בין היתר הוארו כל המחילות ותעלות הקרב, בתאורה לילית שתאפשר ביקורים במקום גם בשעות הערב וכן הופקה תצוגה מרהיבה של ירושלים מן הימים של ערב המלחמה וימי הקרבות.

על הפרוייקט ניצח ביד רמה ראש אגף מורשת, ראובן פינסקי, מהמשרד לירושלים ומורשת, אשר יחד עם השר זאב אלקין נתן דחיפה משמעותית להשלמת האתר ולמימונו.

יו"ר הוועד המנהל של המקום מנחם לנדאו והמנכ"ל כתרי מעוז, אומרים, כי אתר המורשת וההנצחה הלאומי "גבעת התחמושת" הוא עתה נגיש יותר, רלוונטי ואטרקטיבי, יותר מאי פעם בעבר.

למבקרים במקום מתאפשרת עתה חוויה מרתקת של היכרות עם המערכה על ירושלים יחד עם המורשת האנושית המופלאה של משחרריה שהנחילו לנו ערכי רעות, אומץ לב, מנהיגות ואהבת האדם, העם והארץ. הביקור באתר אפשרי ומומלץ לקבוצות, משפחות ולבודדים בכל טווח של גילים. מדובר באתר קרב אותנטי, שמור להפליא וייחודי מסוגו.

באתר זה התחולל אחד מן הקרבות הקשים במהלך מלחמת ששת הימים, וכיום הוא מנציח ומשמר את מורשת המערכה לשחרורה ואיחודה של ירושלים ואת חלקם של לוחמי עוצבות הראל, ירושלים והצנחנים במערכה זו.

undefined

(ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין וראש העיר ירושלים טדי קולק בסיור בגבעת התחמושת. צילום: יעקב סער, לע"מ 1975)

מתחם הביצורים כולל מאות מטרים של מבוך תעלות קרב, מחילות ועשרות בונקרים. כלי נשק ורכבים משוריינים ובנוסף מערכי המחשה אורקוליים משוכללים ומרגשים, כשלצדם פועלים מדריכים מיומנים.

באתר הלאומי המחודש גן גדול ומטופח בחזיתו, ובתוכו היכל הנצחה מקורי, חיזיון אורקולי תלת ממדי, המציג את ה"המערכה על ירושלים", וכן תשתיות מודרניות לאירוח כנסים, אירועים ומופעים.

לדברי אלון ולד, ראש תחום אירועים באתר גבעת התחמושת "האתר לא מדבר רק על מורשת קרב ועל שכול והנצחה, אלא מדובר על סיפור של ערכים, שנצרבו כאן בדם, והם רלבנטיים עד היום. האתר פועל לחינוך והטמעת ערכי הליבה של לוחמי המערכה והנצחת זכרם של 182 הנופלים בגזרת ירושלים. במהלך ההתחדשות, שודרגו תשתיות מכלולי ההדרכה ללא היכר. שדרוג זה נועד לקדם את פני הגבעה אל העתיד ובתוך כך לפתח, לבסס ולהתאים פעילות חינוכית רלוונטית ואטרקטיבית למגוון קהלים ובהם תיירים, בני נוער וחיילי צה"ל".

undefined

(אנדרטה לזכר הנופלים בקרב על גבעת התחמושת. צילום: משה מילנר, לע"מ)

undefined

undefined

(הדמיה של המוזיאון החדש)