שידורים חיים
בקרוב: מתחילים את הבוקר בשירה, התוכנית החדשה של משרד החינוך צילום: דוברות משרד החינוך
חדשות לע"מ

בקרוב: מתחילים את הבוקר בשירה, התוכנית החדשה של משרד החינוך

20 דצמבר 2016

מי מאיתנו לא זוכר את הבקרים בבית הספר היסודי? הוצאת המחברות, בדיקת נוכחות ושיעורי הבית?....

בקרוב מאוד לפני כל המטלות והבדיקות, ילדי היסודי יפצחו בשירה נעימה ברחבי הכיתות ויפתחו את יומם באווירה רגועה, חוויתית ונעימה וזאת בעקבות תוכנית חדשה של משרד החינוך , אשר תצא לדרך במחצית השנייה של השנה (מייד לאחר טו' בשבט) ובשלב הראשון היא תכלול כ-300 בתי ספר, שייבחרו להיכנס לתכנית. על פי התוכנית "שיר של יום, בוקר בריא" כל יום לימודים ייפתח ב- 12 דקות שיוקדשו לשירה וללימוד שירה וארוחה קלה, במסגרתה ייבחרו בתי הספר שיר אחד מתוך מאגר שירים, ומדי בוקר ובמשך כל השבוע יפתחו את יום הלימודים בשירה משותפת למורים ולתלמידים של השיר הנבחר. יודגש , כי מאגר השירים הוא שלב ראשוני בלבד, שילך ויתעבה ויעמיק באמצעות יצירות נוספות שבתי הספר יבחרו בהם. 

תוכנית השירים תכלול יוצרים ויצירות ממגוון הז'אנרים והרפרטוארים- מזרח ומערב, ובהם: "ילדים זה שמחה": (יהושוע סובול), "אח יא ראב" (חיים חפר), "שמע ישראל אלוהי" (יוסי גיספן), "האורח" (נעמי שמר), "אמא שלי" (אריק איינשטיין), "אני ואתה נשנה את העולם" (אריק אינשטיין), "תודה" (עוזי חיטמן), ועוד.

בנוסף במהלך השיחה הכיתתית יתאפשר לתלמידים לאכול ארוחה קלה (פרי, ירק, כריך, חטיף בריאות ועוד). הקניית הרגלי אכילה נכונים כבר בגילאים הצעירים חשובה ביותר, ויש בכך כדי למנוע מצב של עייפות וחוסר ריכוז. הניסיון הנצבר מלמד שתלמידים רבים מגיעים לבתי הספר מבלי שאכלו ארוחה קלה בבית, ולמעשה ארוחת הבוקר הראשונה שלהם היא בהפסקת עשר. הדבר מוביל לעתים קרובות לתחושות רעב בקרב התלמידים, עייפות וחוסר ריכוז.

התכנית אם כן תסייע להעשרת אוצר המילים והידע המוסיקלי של התלמידים, וכן תוביל להקניית הרגלי אכילה נכונים וחינוך לתזונה בריאה.