שידורים חיים
בצאת ישראל – יום הזיכרון לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לארץ צילום: מארק ניימן, לע"מ
חדשות לע"מ

בצאת ישראל – יום הזיכרון לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לארץ

05 יוני 2016

יום ירושלים, החל היום, מסמל עבור רוב אזרחי ישראל את השנה ה-49 לאיחוד בירת ישראל הנצחית, אך לצד החגיגות והמצעדים, מתקיימת גם עצרת זיכרון ממלכתית לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם אל ארץ ישראל וירושלים הנכספת


נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין וראש הממשלה, בנימין נתניהו, הניחו זר ונשאו דברים הבוקר, בטקס האזכרה הממלכתי לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל. עוד נשאו דברים באירוע שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, ונציגת המשפחות השכולות רחל טניה רובל. בטקס השתתפו גם ראש העיר ירושלים ניר ברקת, שגריר אתיופיה בישראל יוסף הילאוי, יו"ר הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני ומשפחות שכולות.


בתחילת שנות השמונים, החל מסע העלייה הארוך והמסוכן של יהודי אתיופיה לארץ ישראל, דרך סודן. עד סוף שנות ה-80 נקלטו בארץ כ-17,000 עולים, אך אלפים נוספים לא שרדו את תלאות הדרך ונספו בטרם שבו לציון. בעקבות החלטת ממשלה [מס' 3885] הונצחו שמותיהם של כ- 1500 יהודי אתיופי שנספו במסע לארץ ישראל דרך סודן, אך שמות רבים נוספים, טרם אותרו. השמות נחקקו באנדרטה שהוקמה לזכרם בהר הרצל ומדי שנה מתקיים טקס אזכרה ממלכתי.


הנשיא, ריבלין, הזכיר בדבריו בטקס את חשיבות קליטת העלייה כחברה ואמר: "העלייה הזו מחייבת לא רק את העולים- אלא קודם כל את הארץ אליה עולים, שתהיה ראויה למסע שעשו אליה. נכון, נעשו טעויות, למרות כוונותיהם הטובות של כל קולטי העלייה פעמים רבות לא הבנו מה האתגרים העומדים לפתחנו. אך האתגר הוא ברור, החברה הישראלית מחויבת להמשיך ולתקן את הכשלים שנוצרו ולהפוך את ישראל עוד יותר ועוד יותר ראויה ואטרקטיבית לעלייה. חברת מופת, כמו החברה הישראלית, נקנית בדם, יזע ודמעות. ובעיקר- בעבודה קשה ובתיקון מתמיד. צריך לעשות מאמץ גם ביחס הפשוט לעולי אתיופיה, וגם בהפצת הסיפור הייחודי של בני העדה, על מנת שמסירות הנפש, הנספים, אסירי ציון שישבו שם בשבי ובכלא, יהיו כולם חלק בלתי נפרד של הסיפור הישראלי."

undefined

נשיא המדינה מניח זר לזכר יהודי אתיופיה שנספו במסע לישראל (צילום: מארק ניימן, לע"מ)


ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר בפתח דבריו בטקס: "גם בתקופות האפלות ביותר בתולדות עמנו, באפלת הגלות, בשפל המצוקה, תמיד האירה את דרכנו קרן אור אחת של תקווה - ירושלים, ציון. מי כמוכם יודעים זאת. אתם שמרתם על הגחלת של הקיום היהודי באתיופיה, בסבל, במיצר. במשך דורות ארוכים נאחזתם בחלום השיבה לירושלים, והתקווה התגשמה - זכיתם להגיע הביתה. אתם זכיתם, כולנו זכינו".
בנוסף, התייחס רה"מ לבעיית הגזענות כלפי העדה האתיופית, שהובילה למחאה גדולה אשתקד, "מעל לכל אני מייחס חשיבות ראשונה ועליונה למיגור גילויים של אפליה וגזענות. זוהי תופעה מקוממת בתוך עמנו, זה דבר שהוא בלתי נסבל, ואנחנו יוצאים נגד זה בכל העוצמה, כי אין לזה שום מקום במדינה ישראל. אתם בשר מבשרנו, רקמה מרקמות העם, שווים בין שווים", כך אמר.

undefined

(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)


עוד אמר, ראש הממשלה: "אני מצדיע לכם. והיום, יחד עם נשיא המדינה ועם ישראל כולו - אנחנו מצדיעים לאלפי הנספים במסע הגבורה מאתיופיה לישראל. השנה הוספנו שמות של הנספים לאנדרטת הזיכרון בשיתוף ההסתדרות הציונית העולמית. זהו דבר קטן שבידנו לעשות כדי להנציח את קורבנם הגדול. ננצור את זכרם לעד, ונתנחם במילוי משאת נפשם בניין ציון וירושלים.
יהי זכרם ברוך".

undefined

ראש הממשלה מניח זר לזכר יהודי אתיופיה שנספו במסע לישראל (צילום: מארק ניימן, לע"מ)