שידורים חיים
בגיל 96, אגנס קלטי -  כלת פרס ישראל צילום: כהן פריץ, לע"מ
חדשות לע"מ

בגיל 96, אגנס קלטי - כלת פרס ישראל

15 פברואר 2017

שר החינוך נפתלי בנט הודיע אמש על זכייתה של כלת פרס ישראל בתחום הספורט ותרבות הגוף, הגב' אגנס קלטי. השר בנט אישר את המלצת ועדת הפרס בראשותה של  הגב' יעל ארד, ולצידה חברי הועדה רון בולוטין, מירי נבו וגור שלף.  

בנימוקי ועדת הפרס צוין כי "אגנס (אגי) קלטי, בת ה- 96, זוכת 10 מדליות אולימפיות בהתעמלות מכשירים, באולימפיאדות הלסינקי 52' ומלבורן 56' ונבחרה להיכל התהילה העולמי של הענף. קלטי ילידת הונגריה, ניצולת שואה, שעלתה לישראל בשנת 1957 למשחקי המכביה.

אישה יחידה במינה, עוצמתית ומבריקה. אישה פורצת דרך, מנהיגה ודמות לחיקוי בקרב כל תלמידותיה בארץ ובעולם, שעשתה היסטוריה וחיה בינינו. מוערכת עד מאוד בעולם ובקהילות הספורט לדורותיו ועדיין נחשבת לאחת המתעמלות הגדולות בהיסטוריה של ענף התעמלות המכשירים.

אגנס קלטי הינה ממקימי ענף ההתעמלות בישראל, היא הובילה את הענף למעלה מיובל שנים. אימנה מתעמלות ומתעמלים והדריכה דורות של מאמנים ומאמנות, אלופים ואלופות לאורך השנים.

החינוך לספורט והנחלתו לדור הצעיר היה אחד הערכים החשובים עבור אגנס קלטי, לכן פנתה למערך הכשרת מורים לחינוך הגופני בבתי הספר. גם שם, בנחישות ובעקשנות, הציבה רף גבוה במיוחד למורים העתידיים לחינוך גופני כיסוד בהקניית הרגלים נכונים בתחומים שונים לדורות הבאים. האחריות האישית והמשמעת העצמית היו נר לרגליה".   

צילום: כהן פריץ, 1959 מתוך אוסף התצלומים הלאומי

בצילום:AGNES KELETY'S CLASS IN THE GYMNASIUM OF THE WINGATE PHYSICAL EDUCATION INSTITUTE

 

 

undefined

צילום: כהן פריץ, לע"מ  1960