שידורים חיים
ארון קבורה נדיר נחשף באשקלון צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות
חדשות לע"מ

ארון קבורה נדיר נחשף באשקלון

03 ספטמבר 2015

ארון קבורה בן כ-1800 שנה נחשף באתר בנייה באשקלון. הארון העתיק נשדד ואותר בידי הרשויות

אחד מארונות הקבורה הנדירים ביותר שנתגלו בארץ נמצא השבוע בשכונת ווילות חדשה הנבנית באשקלון. הארון בן כ-1,800 שנה, מפוסל מכל עבריו, עשוי מאבן גיר קשה במשקל כ-2 טון ובאורך 2.5 מטר. על מכסה הארון פוסל דגם אדם בגודל מלא.

מאחורי סיפור החשיפה עמדה דרמה, שעה שקבלנים, שנתקלו בארון המרשים במהלך עבודות בנייה, החליטו להחביאו, שלפו אותו מהאדמה עם טרקטור תוך שפגעו בו במספר מקומות, הסתירו אותו מתחת לפחים ועצים, ויצקו רצפת בטון במגרש, במטרה להעלים עדויות לקיומו של אתר העתיקות.

מידע שהתקבל ביחידה למניעת שוד ברשות העתיקות אודות פעילות בלתי חוקית באתר הבנייה, הוביל לביצוע חיפוש לילי בשטח בלילה שבין יום שלישי לרביעי. במקום עוכבו לחקירה חמישה פועלי בניין פלסטינים מאזור חברון, שלנו באתר הבנייה.

בסריקה בשטח, נמצאו הסרקופג והמכסה שהוסתרו בשטח. במהלך חקירתם בתחנת משטרת אשקלון התברר שהארון נחפר כבר בשבוע שעבר. בהמשך הלילה עוכבו לחקירה שני קבלני בניין תושבי העיר, שהיו אחראים על עבודות הבנייה באתר.

הקבלנים נחקרו באזהרה בחשד לאי דיווח על גילוי עתיקה ובחשד לפגיעה באתר עתיקות ובעתיקות - עבירה בסיווג פשע שהעונש הקבוע בחוק בגינה הינו 5 שנות מאסר.

אמיר גנור, ראש מנהל הפיקוח ברשות העתיקות, אמר כי "זהו מקרה חמור ביותר של פגיעה בעתיקה נדירה בעלת חשיבות אומנותית, היסטורית ותרבותית חסרת תקדים" והבטיח כי הרשות תפעל ביד קשה נגד מי שיפגע בעתיקות.

ד"ר גבי מזור, גמלאי רשות העתיקות המומחה לתקופות הקלאסיות, תאר את המופיע על הארון: "על צידו האחד של מכסה ארון הקבורה מגולפת דמות גבר כשהוא נשען על ידו השמאלית. הוא לובש חולצה בעלת שרוולים קצרים ומעוטרת ברקמה בחזית. טוניקה עוטפת את מותניו".

עוד הוסיף מזור כי עיני הדמות שובצו, כנראה, באבני חן שנעלמו, והשיער עשוי בתלתלים מסודרים, בתסרוקת רומית טיפוסית. לדברי המומחה "רמת העיטורים הגבוהה העידה על מצבה הכלכלי הטוב של המשפחה, שעל פי עולם התיאורים, כנראה לא הייתה יהודית".