שידורים חיים
אירועים לציון 75 שנה להירצחו של אברהם (יאיר) שטרן צילום: מתוך אוסף התצלומים הלאומי, לע"מ
חדשות לע"מ

אירועים לציון 75 שנה להירצחו של אברהם (יאיר) שטרן

01 מרץ 2017

במקומות שונים ברחבי הארץ נערכו השבוע כנסים שבהם הועלה זכרו של המשורר ולוחם המחתרת אברהם (יאיר) שטרן, מייסדו ומפקדו הראשון של הלח"י

השבוע לפני 75 שנה נרצח בתל אביב, המשורר ולוחם המחתרת, אברהם שטרן, מי שהיה מייסדו ומפקדו הראשון של ארגון לח"י (לוחמי חירות ישראל). שטרן מוכר לרבים בכינויו המחתרתי יאיר, שניתן לו על שם אלעזר בן יאיר, ממפקדי המרד הגדול ברומאים ומפקד הקנאים במצדה.

אברהם שטרן נולד ב-1907 ברוסיה ועלה לארץ ישראל ב-1925. את לימודיו השלים בגימנסיה העברית בירושלים ובפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית שבה היה תלמיד מצטיין. באוניברסיטה הכיר את רוני בורשטיין, לימים אשתו ואם בנו, שנולד ארבעה חודשים לאחר הירצחו ונקרא על שמו, יאיר.

 

שטרן הספיק בשנות צעירותו לצאת לפולין כדי לקדם שם תכנית שהגה לגיוס 40 אלף צעירים יהודיים והכשרתם, בסיוע הממשל הפולני, ככוח לוחם נגד הבריטים ששלטו אז בארץ. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ירדה התוכנית מעל סדר היום.

שטרן ייסד בראשית שנות ה־40 את ארגון לוחמי חירות ישראל (לח"י) וקבע את אופן פעילותו. רוב חברי הארגון פרשו קודם לכן מן האצ"ל, ודגלו בגישה מחמירה יותר כלפי הבריטים ששלטו אז בארץ ישראל. בשל גישתו זו הכריזה הבולשת הבריטית על פרס גבוה לאלו שיביאו ללכידתו ופתחה במרדף אחריו, במטרה להעמידו לדין ולהפסיק את פעילותו. בכך גם חשבו לפגוע אנושות בארגון שעמד בראשו.

שטרן הסתתר מפני המאיימים על חייו, ונדד ממקום מסתור אחד למשנהו. השבוע לפני 75 שנה הצליחו הבריטים לעלות על עקבותיו, הגיעו למקום המסתור שלו במרכז בית מגורים בתל אביב, ושם הוא נתפס ונורה במקום בגבו, והוא בן 34.

 

הלווייתו נערכה עוד באותו ערב בבית העלמין בנחלת יצחק שבתל־אביב. לאחר הירצחו נולד בנו, העיתונאי יאיר שטרן.

על שמו של אברהם שטרן-יאיר קרויים רחובות רבים בערי ישראל. כמו כן הונצח שמו ביישוב "כוכב יאיר" שבשרון ועל שמו גם "חוות יאיר" שבשומרון. מוזיאון הלח"י הנמצא בבית בו נרצח, נקרא "בית יאיר".

 

יאיר היה, מלבד לוחם מחתרת, גם משורר. שירו המרגש "הרי את מקודשת לי, מולדת" שאותו כתב בהיותו בן 27, מספר שנים לאחר שעלה לארץ,  הינו שיר אהבה ומחויבות עמוקה לארץ ישראל:

 

undefined

 

 

באודיטורים של "היכל שלמה" שבירושלים התכנסו השבוע כאלף איש לערב זיכרון מיוחד ל"יאיר", שכלל פאנל מיוחד שבו העלו את דמותו של המנוח שלושה "יאירים" הנושאים את שמו. בנו, יאיר שטרן. השר לשעבר יאיר שמיר, בנו של ראש הממשלה המנוח יצחק שמיר, ויאיר עמיקם, בנו של העיתונאי המנוח אליהו עמיקם. השלושה העלו קווים לדמותו של אברהם שטרן-יאיר, מתוך שלמדו עליו מהוריהם.

 

undefined

 

צילום: צחי מגנזי, היכל שלמה