שידורים חיים
נשיא המדינה נפגש עם שר החוץ של דנמרק ומאוחר יותר עם שר החוץ של קוסטה ריקה, המבקרים לראשונה בישראל צילום: מארק ניימן, לע"מ
חדשות הנשיא

נשיא המדינה נפגש עם שר החוץ של דנמרק ומאוחר יותר עם שר החוץ של קוסטה ריקה, המבקרים לראשונה בישראל

18 מאי 2017

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נפגש אמש עם שר החוץ של דנמרק Anders Samuelsen המבקר לראשונה בישראל. הפגישה נערכה בבית הנשיא.

נשיא המדינה בירך אותו בבואו ואמר: "לדנמרק תפקיד חשוב באיחוד האירופי ואנו מעריכים את ההבנה שאתה מגלה כלפי ערכינו המשותפים בהם חופש הביטוי וחשיבות הדמוקרטיה, כפתרון הטוב ביותר. לעתים אנו חושבים אחרת, אבל לידידים מותר שלא להסכים".

עוד אמר הנשיא: "איראן עודנה מסוכנת מאוד עבורנו. אנו מבינים  את רצון העולם להעניק הזדמנות להסכם עם איראן, ובכל זאת, איראן נותרה איום ממשי לישראל. היא תומכת בשיעים בצפון - בדמות ארגון חיזבאללה, ובסונים בעזה - בארגון חמאס, ולמעשה הפכו לשותפיהם".

הנשיא התייחס לסכסוך בין ישראל והפלסטינים ואמר: "איבדנו 100 שנה, ואין בנושא זה קיצורי דרך. תחילה יש לבנות אמון בין ישראל לפלסטינים. אנו אומרים 'שאלו שלום ירושלים', ואנו אכן מתפללים לבוא השלום לירושלים".

שר החוץ הדני הודה לנשיא על קבלת הפנים החמה ואמר: "הבוקר ביקרתי ב'יד ושם', אתר שנועד להזכיר פרק היסטורי שאסור לנו לשכוח. אנו גאים בכך שרבים מיהודי דנמרק ניצלו, ולהיסטוריה זו חלק ביחסים ההדוקים בין המדינות. כשבית הכנסת בקופנהגן הותקף, זה היה יום קשה ומטריד בדנמרק. נכחתי בהלוויה של דן אוזן, הוא היה גיבור אותו היום".

שר החוץ הוסיף ואמר: "דנמרק תומכת בפתרון שתי המדינות, ואנו מקווים שנמצא את הדרך להתקדם. אלו זמנים קשים, וזמנים קשים בפרט לישראל. אנו גאים להיות חלק מהקואליציה שנלחמת בדעא"ש".

"אנו מעריכים זאת", השיב לו הנשיא, "אתם חלק חשוב מהקואליציה שנלחמת בדעא"ש".

שר החוץ הודה לנשיא, סיים את דבריו ואמר: "אנו עובדים יחד גם בתחומי המסחר והתרבות, ושיתוף הפעולה בינינו חשוב לנו מאוד גם לפיתוח תעשיות הטכנולוגיה".

מאוחר יותר נפגש הנשיא עם שר החוץ של קוסטה ריקה Manuel Gonzalez המבקר אף הוא בישראל לראשונה.

"קוסטה ריקה הייתה בין המדינות הבודדות שקבעו את השגרירות שלהן בירושלים ולעולם לא נשכח זאת", אמר לו הנשיא בשיחתם והוסיף: "בתפקידך כשר חוץ יש לך השפעה רבה, ואנו מעריכים זאת מאוד".

שר החוץ של קוסטה ריקה הודה לנשיא וציין ש: "הידידות בין מדינותינו איתנה וארוכת שנים. אני נושא עימי דרישת שלום וברכות מנשיא קוסטה ריקה, לואיס גיירמו סוליס".

שר החוץ סיפר, כי בביקורו הוא נפגש עם נציגי קהילת העסקים וכי הוא מדגיש בפניהם את הרצון הקיים במדינתו לשיתוף פעולה עסקי, "הדרך סלולה מהדרגים הרשמיים הבכירים ביותר, ועליהם לנצל את ההזדמנות להגדיל את יחסי המסחר. המרחק הגיאוגרפי איננו מגבלה."

השניים הוסיפו ושוחחו אודות חשיבות אפיק התיירות והיכולת להרחיב את שיתוף הפעולה לתחומים רבים נוספים.

undefined

undefined

צילום: מארק ניימן, לע"מ