שידורים חיים
נשיא המדינה נפגש עם ראש ממשלת אוקראינה Volodymyr Groysman צילום: מארק ניימן, לע"מ
חדשות הנשיא

נשיא המדינה נפגש עם ראש ממשלת אוקראינה Volodymyr Groysman

15 מאי 2017

"אנו גאים שבין בני עמנו יש 2,500 חסידי אומות עולם שייצגו את אוקראינה ", דברי ראש ממשלת אוקראינה, Volodymyr Groysman בפגישתו עם נשיא המדינה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נפגש היום, עם ראש ממשלת אוקראינה Volodymyr Groysman, בבית הנשיא בירושלים. את ראש הממשלה גרויסמן מלווים בביקורו שרי ממשלתו המשתתפים בפגישות בין ממשלתיות (G2G) עם עמיתיהם הישראלים.

"אני שמח לארח אותך בירושלים בירת ישראל," אמר הנשיא לראש הממשלה וסיפר על ביקורו במהלך השנה החולפת באוקראינה: "בכדי שנוכל להגיע לעידן חדש של הבנה בין העמים, עלינו להיות מודעים לעבר. אנו מעריכים מאוד את מעשיך נגד השנאה, הפאשיזם והאנטישמיות". הנשיא ברך על יחסי המדינות, והביע תקווה שאלו ילכו ויתחזקו לצד שיתוף הפעולה הפורה.

ראש ממשלת אוקראינה הודה לנשיא על דבריו ואמר: "אנו כאן כדי להוסיף ולפתח את היחסים בינינו לבין ידידתנו ישראל," עוד הוסיף וציין כי שתי המדינות ציינו 25 שנות יחסים וכי הוא מקווה שביקור זה יהיה אבן דרך נוספת בביסוס הידידות.

עוד אמר ראש ממשלת אוקראינה: "שבנו כעת מביקור ב'יד ושם'. זהו פרק טרגי בהיסטוריה הקשור ישירות לאוקראינה ולעם האוקראיני. אנו גאים שבין בני עמנו יש 2,500 חסידי אומות עולם שייצגו את אוקראינה. רציחתם של שישה מיליון יהודים רק בשל היותם יהודים היא טרגדיה", גרויסמן המשיך וציין עד כמה התרגש בביקורו ב"יד לילד" המנציח מיליון וחצי ילדים יהודים שנרצחו בשואה.

 גרויסמן ציין כי: "אוקראינה מעריכה מאוד את ביקורך הנשיא לרגל ציון 70 שנה לטבח בבאבי יאר. בגיא ההריגה נרצחו יהודים וגם אוקראינים, צוענים וקבוצות אתניות נוספות כי הפאשיזם והנאציזם לא חסו על אף קבוצה אתנית." עוד הוסיף ואמר: "היום האנושות מתמודדת עם אתגרים אחרים, אוקראינה רואה חשיבות בשמירה על זכויות האדם וחיי האדם. עלינו להיאבק יחד למען השלום. עלינו להיות מאוחדים בשמירה על הדמוקרטיה וערכיה".

 "אנו יודעים מה עלינו לעשות כדי לשמור על בטחוננו ולשאת בנטל הביטחון" השיב הנשיא לראש הממשלה והוסיף: "באמירתנו 'לעולם לא עוד', אנו קוראים לעולם ללמוד את הלקח כדי שטרגדיה כזו לא תתרחש שוב. פאשיזם ונאציזם היו תופעה ששטפה את אירופה כולה, רבים הסכימו עמם בנוגע ליהודים. על כל אחד מאיתנו להבין את הלקח עבור העם שלו. אף אחד לא יכול להתעלם מהעובדות ההיסטוריות".

 השניים המשיכו לשוחח בפגישתם על דרכים נוספות לחיזוק שיתוף הפעולה בין המדינות והעצמתו.