שידורים חיים
חיבוק מברלין צילום: מארק ניימן, לע"מ
חדשות הנשיא

חיבוק מברלין

14 דצמבר 2017

נשיא המדינה שוחח עם נשיא גרמניה, פרנק וולטר שטיינמאייר שביקש להוקיע את שריפת דגלי ישראל שהתרחשה לאחרונה בברלין

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שוחח היום, חמישי, כ"ו בכסלו, 14 בדצמבר, עם נשיא גרמניה, פרנק וולטר שטיינמאייר. נשיא גרמניה ביקש לדבר עם נשיא המדינה בכדי להוקיע את מה שכינה ״ביטויים מטרידים ומדאיגים מאוד של אנטישמיות״, שבאו לידי ביטוי בשריפת דגלי ישראל ובגל של פעילות אנטי-ישראלית שפקדה את ברלין בשבוע שעבר לאחר הכרזת הנשיא טראמפ על ההכרה בירושלים כבירת מדינת ישראל.

בהפגנות שהתקיימו נגד הכרזתו של הנשיא טראמפ נשרפו דגלי ישראל, ועדים לנעשה דיווחו כי נשמעו קריאות אנטישמיות וקריאות בערבית ובגרמנית, בהן גם קריאות "מוות ליהודים".

בשיחתם אמר הנשיא שטיינמאייר לנשיא המדינה כי למעשים אלו המשקפים שנאה וגזענות, אין מקום בגרמניה, וגינה אותם בתוקף. הנשיא שטיינמאייר שוחח עם הנשיא ריבלין על הצעדים שינקטו מצד רשויות החוק וכוחות הביטחון בגרמניה כחלק מהמאבק המתמשך בגזענות, ועל העמדת הפושעים לדין.

נשיא המדינה הודה לנשיא שטיינמאייר על השיחה, והביע את הערכתו העמוקה ליחסו החם כלפי מדינת ישראל והקהילה היהודית. הוא הודה לו על תמיכתה האיתנה של גרמניה בישראל, ועמידתה העיקשת מול גילויי האנטישמיות ברחבי גרמניה. הנשיא הוסיף וציין כי זהו איום על החברה כולה, והבטיח לו שישראל עומדת לצד גרמניה במאבק בשנאה ובגזענות.

בסיום שיחתם החליפו הנשיאים איחולים חמים לרגל החגים, והביעו תקווה משותפת שהשנה האזרחית הבאה תביא עמה שלום והבנה בין כל העמים. הנשיא ריבלין בירך את הנשיא שטיינמאייר על השתתפותו המתוכננת בחגיגות חנוכה עם הקהילה היהודית בגרמניה.